EMGLOGO

Friday’s action saw more medals won in the swimming pool and tenpin bowling lanes, the open football team booked their place in the semi-finals, while there has been plenty of action in the futsal, tennis courts…

LATEST MEDAL COUNT:

GOLD – 15
SILVER –  18
BRONZE – 16

——————————- 

SWIMMING:

The swimming squad enjoyed another stunning day in the pool, with the nine swimmers winning numerous medals, taking their tally – over the past three days – to 38

JUNIORS
Gold Daniel Schindler, 400m freestyle
Gold Ellie Grant, 200m individual medley
Gold boys team – mixed relay
Gold girls team – mixed relay
Silver – Ellie Grant – 400m freestyle
Bronze – Ellie Grant – 50m freestyle
Bronze – Peter Lever – 400m freestyle
Bronze – Ellie Grant  200m individual medley
Bronze – Romy Caton-Jones – 400m freestyle

MASTERS
Gold – Trevor Pears – 50m freestyle
Silver Trevor Pears – medley relay (as part of combined team) 

TEN PIN BOWLING: OPEN
Two more medals have been won by the tenpin bowlers, with Craig Grant, Richard Da Costa & Russell Snipper claiming silver in the trios, with Bradley Mervish & Russell Shear winning bronze

FOOTBALL – OPEN MEN
SWI 0 GB FINAL SCORE

GB have booked their place in the semi-finals after beating the Swiss to secure runners-up spot in their group.

FOOTBALL – U18 BOYS FINAL SCORE
GB 0 GER 1

FOOTBALL – U16 BOYS
GB 5 ESP 1 FINAL SCORE

FUTSAL – OPEN FINAL SCORE
GB 6 ISR 6

FUTSAL – U16 BOYS FINAL SCORE
GB 3 TUR 1

FUTSAL – U18 BOYS
GB 5 ITA 5 FINAL SCORE

FUTSAL – MASTERS
RSA 3 GB 2

BASKETBALL – BOYS
GB 78 GER 56 FINAL SCORE
GB pulled off a stunning win as they claimed a first win of the tournament against the hosts.

BRIDGE – TEAM SEMI-FINALS 
Team event – Joy & Irvine Blakey finish 12th, Jeff Morris & Stuart Shalom end 15th. Team MGB finish 7th overall

TENNIS:

JUNIORS:
Oliver Jacobs won two games to progress to the semi-finals
Elena Hikmet & Emma Mattes win their first open doubles match, but lost in the next round
Jono Mizrahi & Aaron Lewis lost in the quarter-finals of the boys doubles
Adam Bloom lost in the quarter-finals of the boys singles
Samuel Abrahams lost in the quarter finals of the boys singles
Jack Miller & Samuel Abrahams lost in the quarter-finals of the boys doubles

OPEN:
Samantha Cohen won 6-1, 6-0 to progress to the singles final
Andy Gilbert lost his match 9-2
Charles Becker lost his match 9-2
Andy Gilbert & Charles Becker lost 9-3 in the men’s doubles

MASTERS
Adam Pacifico & Nicola Buckwald won their latest mixed doubles match
Alex Barnett lost in latest singles match
Len Siskind lost in latest singles match
Rachel Benjamin & Charlie Sherrard won their latest mixed doubles match
Richard Smith & Samantha Cohen lost their latest mixed doubles match
Len Siskind & Simon Millett lost latest doubles match

GOLF:
All the golfers have qualified for round two on Sunday

SQUASH:
All athletes have made it through to the individual semi-finals

TABLE TENNIS:
MASTERS – Team GB beat Scotland 3-1 to put themselves in contention for gold on Sunday.