BAKUIsrael will be sending its largest ever sport delegation – 142 athletes – to the inaugural European Games which begin on Friday.

The first-ever European Games, which is being hosted by Baku, will feature 6000 athletes, more than 600,000 spectators and is expected to attract a TV audience of more than a billion worldwide.

There will be 20 sports taking place, 12 of which will offer direct qualification for the 2016 Rio Olympic Games.

Israeli winners of the triathlon, table tennis and shooting competitions will automatically qualify next summer’s Games, while Israel will also be represented in three of the five non-Olympic events, including 3×3 basketball and the sambo.

ISRAEL SQUAD:

Mountain Bike:
SHLOMO HAIMY

Road Cycling:
PAZ BASH
IDO ITZHAK ZILBERSTEIN
YOAV BEAR

Boxing:
IGOR LAZAREV
ABDALA KADAN
DAVID ALAVERDIAN
ARTEM MASLIY

Acrobatic:
MAY MILLER
AVIA BRENER
SHOVAL SOFER

Badminton:
Misha ZILBERMAN

Judo:
ARTIOM ARSHANSKI
ALON RAHIMA
GOLAN POLLACK
BARUCH (BARSHET) SHMAILOV
SAGI AHARON MUKI
ASAF MOSHE CHEN
ALON SASSON
PETER PALTCHIK
OR SASSON
SHIRA RISHONY
NOA MINSKER
GILI COHEN
RONI SCHWARTZ
CAMILA SATIE ZYMAN MINAGAWA
YARDEN GERBI
ROTEM SHOR
LINDA BOLDER
LIOR WILDIKAN SAMAR

Wrestling:
ANDREY TSARYUK
ROBERT AVANESYAN
MARK POPOV
HANOC RACHAMIN
YURI POLIAK
KRATYSH ILANA

Rythmic Gymnastics:
NETA ZEHAVA RIVKIN
VICTORIA ADAR VEINBERG FILANOVSKY
EKATERRINA LEVINA
ALONA KOSHEVATSKIY
IDA MAYRIN
KARINA LYKHVAR
YUVAL FILO
ALEXANDER SHATILOV

Artistic Gymnastics:
TZUF FELDON

Taekwondo:
GILI HAIMOVITZ

Triathlon:
SHACHAR SAGIV
AMITAI YONAH
AVITAL GEZ

Water Polo:
INBAR GEVA
OFEK GOLAN
LIOR BEN DAVID
NOFAR HOCHBERG
SHIR AZULAY
ABIGAIL TALI FELIX
SEMON HILA FUTORIAN
YUVAL ISRAELI
KEREM NOY
MAYA SHECHORI
NOA AMADO
NIVI VARDI
EDEN TAL

Basketball 3×3:
VLADI ERMICHIN
AMIT SIMHON
YOAD BET YOSEF
OFIR HUBER
LIMOR PELEG
NOFAR SHALOM
MAYA ISSEROFF
HADAR GUTIN

Beach Volleyball:
SEAN FAIGA
ARIEL HILMAN

Sambo:
KAHAL SHAFRIR

Fencing:
TOMER OR
IDO HERPE
DELILA HATUEL
AVITAL MARINUK

Shooting:
SEREGEY RICHTER
LEOR OVADIA MADLAL
GUY ZEEV STARIK
IMMANUEL YOSEPH BEN HEFER
ALEXEI KIRIYEVSKI

Archery:
GUY MATZKIN

Swimming:
MARC HINAWI
AMIR HAVIV
ILIYA GLADISHEV
KIRILL BARON
ZIV KALONTAROV
DANIEL KAPLAN
IDAN DOTAN
MEIRON AMIR CHERUTI
MARK SHPERKIN
TOMER DRORI
OR TAMIR
DANIEL AIZENBERG

Synchronised Swimming:
AVIV LEA BUBLIL
GAL LITMAN

Athletics:
23 Man
20 Women